Home plant

Nježnost Afričke ljubičice

Afrička ljubičica je jedna od najnježnijih sobnih biljki, krhkih tamno zelenih listova i cvjetova koji se prelivaju u sedefastim nijansama bijele, roze i ljubičaste boje. Možete je naći u skoro svim cvjećarama ili na pijaci kod prodavaca cvijeća, posebno s početka proljeća, kada je sve u znaku cvijetanja.

Iako je naziv ‘Ljubičica’ dobila jer njen cvijet podjseća na najmirisniju livadsku biljčicu, moram vam reći da one ipak nisu iz istog roda, te da je Afrička ljubičica (lat. Saintpaulia Ionantha) rod cvijetajućih zeljastih višegodišnjih biljaka Gesneriaceae, dok je livadska ljubičica (lat. Viola) roda Violaceae.

Prirodno stanište Afričke ljubičice je na području Tanzanije, jugoistočnom dijelu Kenije i istoku Afrike. Iako se kod nas gaji kao sobna biljka, ja bih mnogo voljela da je vidim u prirodnom okruženju.

Afričku ljubičicu domu možete držati na samom prozoru, ako je u pitanju sjeverna, sjeverozapadna ili sjeveroistična strana. Ukoliko je prostorija pozicionirana ka direktnom izvoru dnevne sunčeve svijetlosti, udaljite je od prozora, da sunčevi zraci ne bi oštetili list i cvijet biljke. Povremeno okrećite saksiju, kako bi svi listovi i cvijetovi ravnopravno bili izloženi dnevnom svijetlu, te kako bi se pravilno formirala struktura biljke.

Afrička ljubičica se zaliva jednom nedeljno na način da se u širu ukrasnu saksiju sipa trećina čaše vode. Nakon pola sata odlijte višak vode. Ukoliko je zemlja na dnu saksije vlažna kada je vrijeme za redovno zalivanje, odložite zalivanje za par dana dok se zemlja malo ne prosuši. U svakom slučaju, razmak između zalivanja ne bi trebao biti duži od 10 dana.

Afričku ljubičicu nikada ne smijete prskati po listovima i cvijetovima, jer biste izazvali fleke i truljenje po površini lista i cvijeta. Kako su listovi prekriveni sitnim dlačicama, primjetićete da se vremenom nakupi prašine, pa se preporučuje povremeno čišćenje listova četkicom nježnijih vlakana, i to u smjeru rasta dlačica.

Iako je stablo Afričke ljubičice zeljasto i listovi kreću direktno iz zemlje, kod starijih primjeraka možete primjetiti uzdignuto stabaoce, na mjestu gdje su stariji listovi otpali. Preporučujem da biljku tada presadite u malo veću saksiju i nivo zemlje povećate do početka lisnih izdanaka. Inače, biljku treba presaditi čim prođe period cvijetanja, pa ukoliko je kupite ili dobijete na poklon pričekajte dok se cvijetovi ne sasuše, pažljivo ih otkinite makazama i presadite biljku u malo veću saksiju.

Afričku ljubičicu možete razmnožiti na način da makazama odrežete donji list, koji ćete potom staviti u čašu sa malo vode (voda treba da pokrije polovinu lisne drške). Nakon nekog vremena, list bi trebao da pusti korijen, a kada se korijen lijepo formira, list zasadite. Može se desiti i da se sa strane postojeće biljke formira novi izdanak, koji možete pažljivo odvojiti od matične biljke kada se formira mala biljka.

Možete zaključiti da je Afrička ljubičica veoma laka za održavanje, pa je idealna za poklon dragoj osobi, a pritom je i dekorativna.

Da li i vi u svome dome gajite ovu divnu cvijetnicu? Koju biste boju cvijeta odabrali? Ja sam očarana ovim bijelim primjerkom Afričke ljubičice u cvijetu sa duplim laticama, jer me podsjeća na malu ružicu.

Nadam se da vam je ovaj tekst bio zanimljiv i koristan. Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno pišite na mojoj instagram stranici.

Puno pozdrava do sledećeg posta!

Kristina ❤️

Leave a comment